Products
Contact Us
Contact Now
43‑Inch Outdoor High‑Brightness Waterproof Digital Signage Display, Commercial Outdoor LCD Advertising Screen & Monitor
| MOQ: | Request Quote |
Detail Information
Brand Name:
KINSTONE
Model Number:
KS-OD4301JSA
Tech Specs:
HDMI In
Description:
HDMI 2.0*2
Product Description
43‑Inch Outdoor Digital Signage Display
Ultra‑high brightness for semi‑outdoor use without black screen issues. Easy operation and management with remote content release via mobile APP or PC control. Compatible with Android/X86 motherboards internally. Adopts OD10 backlight for an overall slimmer profile.
Key Benefits:
- Enhanced Resolution: 43” 1920*1080 Screen.
- Brightness: ≥2000cd/m2, Suitable for semi‑outdoor use with no black screen issues.
- Dual‑system: Android11.0, Windows .
- Installation Solution: Supports landscape and portrait suspended mounting.
Target Industries & Applications:
Commercial Outdoor LCD Advertising Display Screen & Advertising Monitor
Product Attributes
FOB Unit: Piece
Product MOQ: Request Quote
FOB Price: 0
Packaging & Delivery: Contact Us
Technical Specifications
| Tech Specs | Description |
|---|---|
| Main Screen | 43 inch |
| Screen Resolution | 1920*1080 |
| Brightness | ≥2000cd/m2 |
| CPU | RK3566, quad-core, up to 1.8GHz |
| Dual Operating System | Android11, Windows |
| Memory | DDR 2GB |
| Storage | 16GB |
| WIFI | WiFi 802.11b/g/n/ac (extra charge) 2.4G |
| Bluetooth | BT 4.2 |
| I/O Port | USB*2, RJ45 |
| Material | Metal |
![]()
![]()
![]()