Smart Fitness Mirror
Elevate your fitness journey with the Smart Fitness Mirror, designed to be your personal trainer. The mirror screen clearly displays your form and progress, ensuring that even with long-distance exercises, your viewing experience remains unobstructed, providing a high-definition visual and interactive fitness solution.
Key Benefits
- Personalized Training Experience
- Real-time Form Correction
- Progress Tracking & Analytics
- Workout Anywhere, Anytime
- Seamless Connectivity
Target Industries & Applications
- Home Fitness
- Gyms & Studios
- Corporate Wellness
- Physical Therapy
- Personal Training Centers
Product Attributes
Product Gallery
Technical Specifications
| Tech Specs | Description |
|---|---|
| OS version | Windows 10 |
| Processor | Intel Cherry Trail Z8300 1.84GHZ 500MHZ GPU / Intel i3/ i5/ i7 |
| LCD Display | 14" 16:9 / 1366*768 / 1920*1080 FHD IPS, TN for option |
| RAM | Standard 2GB DDR3, 4GB, up to 16GB for option |
| ROM (Storage) | Standard 32GB Storage, 64GB/ 1TB for option |
| Camera | 0.3MP / 1.0MP / 2.0MP |
| Wi-Fi | 802.11b/g/n OR 802.11a/b/g/n ac & BT4.0 |
| Power | 12V / 3.0A |
| USB Port | USB 3.0 x 2 |
| Battery | 7.3V / 5000mAH real capacity |
| HDMI | HDMI x 1, A type |
| Housing Material | Full Plastic (Support metal shell) |