080QA Kinstone 8 Inch Android 12 Tablet, 2GB/3GB/4GB RAM 16GB/32GB/64GB ROM Tablet, SD 1TB, Octa-core, 4000mAh/Face ID/GPS, Dual Camera, FHD 1280*800, 2.4G/5G WiFi, Tablet PC, Google GMS Certified
| MOQ: | Request Quote |
8-Inch Android 12 Tablet
Experience the latest in tablet technology with our 8-inch Android 12 tablet. Featuring a powerful processor, long-lasting battery, and vibrant display, this tablet is perfect for both work and play.
Key Benefits:
- Latest Android 12 OS: Enjoy the newest features and security updates.
- Long-lasting Battery: 4000mAh battery for extended use.
- Powerful Performance: High-performance chip for smooth operation.
- Dual Cameras: Capture memories with front and rear cameras.
- Vibrant Display: 8" IPS FHD display with wide viewing angles.
Target Industries & Applications: Education, Entertainment, Field Service, Retail, Healthcare.
Product Attributes
Technical Specifications
| Tech Specs | Description |
|---|---|
| OS version | Android 12.0 |
| Processor | A133/ RK3326S |
| LCD Display | 8"/800*1280IPS (TP: G+P / G+G) |
| RAM | 2GB/3GB/4GB DDR3 (Optional) |
| Rom(storage) | 16GB/32GB/64GB |
| Camera | 2.0MP+5.0MP/5.0MP+8.0MP |
| Wi-Fi | WIFI 802.11b/g/n |
| Power | 5.0V/2.0A |
| USB Port | Type-C |
| Battery | 3.7V/4000MAH With Blue-ray Eye-protection |
| BT version | 4.0 |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()