Android 14 Tablet
Experience the latest in tablet technology with our Android 14 Tablet. Featuring a long-lasting 4000mAh battery, dual cameras, and a flagship design, this tablet is perfect for both office business and leisure entertainment.
Key Benefits:
- Runs on the latest Android 14 OS.
- Enjoy extended use with a 4000mAh battery.
- Capture memories with dual cameras (5MP Front, 8MP Rear).
- Boasts a flagship design with artistic craftsmanship.
- Versatile for office, leisure, and entertainment.
Target Industries and Applications: Business, Education, Entertainment, General Use.
Product Attributes
Technical Specifications
| Tech Specs | Description |
|---|---|
| OS version | Android 14/ Latest |
| Processor | MT6769 Octa-core 2.0Ghz / T606 / MT8768 / MT8788/ MT8183 |
| LCD Display | 8'' 800*1280 IPS In-cell |
| ROM | 4GB/8GB |
| Rom(storage) | 64GB/128GB/ Optional |
| Camera | 5.0 MP /13.0 MP AF |
| Wi-Fi | 802.11b/g/n/ac 2.4G/5G +BT5.0 |
| Power | 5V/2A,, 9V/2A |
| USB Port | TYPE-C |
| Battery | 4000 Mah 3.7V |
| Color | Blue green dark blue black |