43‑Inch Suspended Digital Signage Display, Commercial Suspended LCD Advertising Screen & Monitor
| MOQ: | Request Quote |
43‑Inch Suspended Digital Signage Display
Adopting an ultra‑thin bezel design, it delivers an all‑round upgraded premium user experience. It supports both landscape and portrait mounting, featuring easy operation and management, with remote content release via mobile APP and PC‑side control.
Key Benefits:
- Enhanced Resolution: 43” 1920*1080 Screen ( 32" / 55" Optional ).
- Brightness: A≤350cd/m2 ;B≤700cd/m2.
- Ultra‑narrow Bezel Design: Body thickness is only 20mm..
- Installation Solution: Supports landscape and portrait suspended mounting.
Target Industries & Applications:
Business Screen Wall Mounted LCD Ad Display Screen Advertising Monitor
Product Attributes
Technical Specifications
| Tech Specs | Description |
|---|---|
| Main Screen | 43" ( 32" /55" Optional ) |
| Screen Resolution | 1920*1080 |
| Brightness | A≤350cd/m2 ;B≤700cd/m2 |
| CPU | A527, Octa-core chip, maximum frequency is 1.8GHz |
| Operating System | Android13.0 |
| Memory | DDR 2GB |
| Storage | 16GB |
| WIFI | WiFi 802.11b/g/n/ac (extra charge) 2.4/5G |
| Bluetooth | BT 5.0 |
| I/O Port | USB*2, HDMI OUT, Audio Jack, TF*1, DC IN,RJ45 |
| Material | Metal |
![]()
![]()
![]()