Products
Contact Us
Contact Now
55‑Inch Suspended Digital Signage Display, Commercial Suspended LCD Advertising Screen & Monitor
| MOQ: | Request Quote |
Detail Information
Brand Name:
KINSTONE
Model Number:
KS-HA5501JSA
Tech Specs:
HDMI In
Description:
HDMI 2.0*2
Product Description
55‑Inch Suspended Digital Signage Display
Ultra‑high brightness for semi‑outdoor use without black screen issues. Easy operation and management with remote content release via mobile APP or PC control. Compatible with Android/X86 motherboards internally. Adopts OD10 backlight for an overall slimmer profile.
Key Benefits:
- Enhanced Resolution: 55” 1920*1080 Screen ( 65" / 75" Optional ).
- Brightness: 4000nits, Suitable for semi‑outdoor use with no black screen issues.
- Dual‑system: internally compatible with Android/X86 motherboards.
- Installation Solution: Supports landscape and portrait suspended mounting.
Target Industries & Applications:
Business Screen Wall Mounted LCD Ad Display Screen Advertising Monitor
Product Attributes
FOB Unit: Piece
Product MOQ: Request Quote
FOB Price: 0
Packaging & Delivery: Contact Us
Technical Specifications
| Tech Specs | Description |
|---|---|
| Main Screen | 55" ( 65" /75" Optional ) |
| Screen Resolution | 3840*2160 |
| Brightness | ≥4000cd/m2 |
| CPU | T982 Quad-coreA55, up to 1.8GHz |
| Operating System | Android13.0 |
| Memory | DDR 2GB |
| Storage | 16GB |
| WIFI | WiFi 802.11b/g/n/ac (extra charge) 2.4/5G |
| Bluetooth | BT 5.0 |
| I/O Port | USB*2, HDMI OUT, Audio Jack, TF*1, DC IN,RJ45 |
| Material | Metal |
![]()
![]()
![]()